Työolot kuntoon, ikäsyrjinnälle loppu

– On kiistaton tosiasia, että työurat pitenevät vain, jos työkyvyttömyyseläkkeet vähenevät ja työnantajat lakkaavat kohdistamasta irtisanomisia ikääntyneisiin työntekijöihin, toteaa edunvalvontajohtaja Minna Helle.


Työkyvyttömyyseläkkeelle jäävien keski-ikä on vain 52,2 vuotta ja heitä on eläkkeelle siirtyvistä työntekijöistä noin kolmannes. Tähän ongelmaan tulee kohdentaa toimenpiteitä, jotta työurat voivat pidentyä. Ikääntyneitä arvostetaan juhlapuheissa, mutta työelämän arki on heille karu.

– Ikäsyrjinnän kustannukset tulevat nyt  yhteiskunnan maksettaviksi, kun iäkkäitä työntekijöitä laitetaan ns. työttömyysputkeen. Irtisanomiset ja lomautukset painottuvat iäkkäisiin työntekijöihin, vaikka heillä olisi intoa ja halua sekä kykyä jatkaa työssä. Tämän ongelman ratkaisemiseksi on löydettävä tehokkaat keinot, eikä eläkeputken tukkiminen ole sellainen, toteaa Helle.

Työelämän laatu tärkeää sekä yksilöille että yhteiskunnalle

Työelämän laadulla on tärkeä merkitys yksittäisten työntekijöiden elämässä, mutta työurien pidentämisen kansantaloudellista puolta ei tule väheksyä. Työurien pidentäminen parantaa julkisen talouden kestävyyttä. Näin työntekoon kannustava veropolitiikka ja julkisten palvelujen tason säilyttäminen eivät asetu vastakkain.  
 
– Vaikka työhyvinvointi ja jaksaminen mielletään usein ns. pehmeiksi asioiksi, ne ovat tosiasiassa kivenkovia asioita. Yhdessä menetetyssä työvuodessa haaskataan kolme miljardia euroa vuodessa. Työhyvinvoinnista huolehtiminen on täysin välttämätöntä. Vanhuuseläkkeen alaikärajan nostaminen kahdella vuodella toisi vain reilun puoli vuotta lisää työuriin. Maan hallituksen alkuvuodesta esittämät keinot eivät siten olisi ratkaisseet ongelmaa, toteaa Helle.

Kolmen vuoden pidennys työuriin vuoteen 2025 mennessä on haastava tavoite. Eläkelainsäädäntöön viimeksi tehdyt uudistukset merkitsevät arvioiden mukaan sitä, että eläkkeelle siirtyminen myöhentyy 1,5 vuodella vuoteen 2025 mennessä ilman uusia toimenpiteitä. Eläketurvakeskus on laskenut, että vanhuuseläkeiän nostaminen kahdella vuodella toisi työuriin pidennystä vain 0,7 vuotta.

Työuran pituus määräytyy työolojen mukaan

Akavan esittämillä keinoilla voidaan saavuttaa puolitoista vuotta lisää työurien pidennystä. Työssä jaksamista on edistettävä, jotta voidaan todella vaikuttaa työurien pituuteen.  Työpaikkojen nykyiset käytännöt eivät tue työssä jaksamista riittävästi, eivätkä myöskään ikääntyvien pysymistä työelämässä.

– Työurat pitenevät vain, jos työntekijöillä on intoa jatkaa työssä, hyvä fyysinen ja henkinen terveys sekä työnantaja, joka pitää työntekijöistään kiinni, painottaa Helle.

Lisätietoja

Työurien pituuteen vaikuttavat ratkaisevasti:
  • mahdollisuus yksilöllisiin työaikajoustoihin
  • esimiestyö
  • kokeneempien työntekijöiden arvostus
  • työterveyshuolto ja
  • mahdollisuudet osaamisen kehittämiseen.
Lue lisää Akavan julkaisusta:
Lisää onnistuneita työvuosia - Akavan keinot työurien pidentämiseksi