Uutisarkisto 2009
Kannustinloukkuja jäi vielä purettavaksi
Akavan arvion mukaan sosiaaliturvaa uudistava Sata-komitea ei täysin onnistunut tavoitteessaan lisätä työnteon kannustavuutta. Komitean yli kaksivuotisen työn aikana suomalainen sosiaaliturva ja siihen liittyvät kannustinloukut kartoitettiin perusteellisesti.
– Tulokset perusturvan kannustinloukkujen purkamiseksi jäivät vaatimattomiksi. Esimerkiksi työmarkkinatuella olevan, joka saa asumis- ja toimeentulotukea, ei kannata ottaa pienipalkkaista työtä vastaan, sillä lisäansiot leikkaavat tukea rajusti. Lisäksi työn vastaanottamisesta koituu runsaasti paperityötä, koska muutoksista on ilmoitettava viranomaisille. Työnteon pitäisi kuitenkin aina olla houkuttelevampaa kuin sosiaaliturvan varassa eläminen, huomauttaa komitean jäsen, Akavan lakimies Jarmo Pätäri.
Palkansaajien kannalta tärkeimmät sosiaaliturvakysymykset ratkaistiin jo tammikuussa työmarkkinajärjestöjen nk. sosiaalitupossa. Siinä sovittiin muun muassa vuorotteluvapaan vakinaistamisesta sekä päivärahan ja aikuiskoulutustuen nostosta. Sosiaalitupo on voimassa vuoteen 2014.
– Työnantaja on ehdottanut työurien pidentämistä pohtivissa työryhmissä osa-aikaeläkkeen ja työttömyysputken poistamista kokonaan, vaikka niistä nimenomaan sovittiin sosiaalitupossa. Sosiaalitupoa ei saa repiä auki, Pätäri painottaa.
Pätäri on tyytymätön siihen, ettei komitea asettanut perusturvan parannusehdotuksia tärkeysjärjestykseen:
– Nyt toimet jäävät toteuttavaksi sattumanvaraisessa järjestyksessä, mikäli taloudellinen tilanne sallii.
Yleiseen asumistuen rakenteeseen tehty uudistusesitys on merkittävä parannus. Akavan mielestä mahdollinen perusturvaan kohdistettava lisäraha tulisikin kohdistaa asumistuen nostamiseen, koska selvitysten mukaan se vähentää parhaiten riippuvuutta toimeentulotuesta.
Pätärin mielestä syrjäytyneiden nuorten tilanne ei ollut komiteassa tarpeeksi esillä.
– Siihen täytyy puuttua ripeästi, sillä tilanne on hälyttävä. Kymmeniä tuhansia 17–24-vuotiaita nuoria on koulutuksen ja työelämän ulkopuolella. Onneksi keinoja nuorten syrjäytymisen estämiseksi etsitään työurien pidentämistä pohtivissa työryhmissä, Pätäri sanoo.
Lisätietoja: lakimies Jarmo Pätäri, puh. 040 740 4916










