Uutisia liitoista -arkisto

15.6.2010 14.13

Suomen Valtiotieteilijöiden Liitto SVAL: Valtiotyönantajan aika kantaa vastuunsa

Valtionhallinnosta jää lähivuosina eläkkeelle suuri määrä osaajia. Samaan aikaan väkeä vähennetään tuottavuusohjelman nimissä.

Ennen sanottiin, että valtiolla leipä on kapea mutta pitkä. Valitettavasti se on nykyään enää vain kapea. Valtiotyönantajan olisikin syytä olla huolissaan työnantajakuvastaan. Tällä menolla se ei tule pärjäämään lähivuosien kilpailussa osaavasta työvoimasta, toteaa Suomen Valtiotieteilijöiden Liitto SVAL ry:n hallitus.

 

Valtiotyönantaja totesi aloittaessaan tuottavuusohjelman ja alueellistamistoimenpiteet, että näiden muutosten takia on tarpeen huomattavasti tehostaa henkilöstömuutosten hallintaa. Ja että muutostilanteet edellyttävät vahvaa johtamista ja toimivaa henkilöstösuunnittelua. Tarkoituksena piti olla henkilöstön palvelussuhteiden jatkuvuuden turvaaminen muutostilanteissa.

 

Näin ei ole kuitenkaan tapahtunut. Näiden huonosti hallittujen muutosten seurauksena valtion työnantajakuva heikkenee edelleen. Annettujen lupausten vastaisesti henkilöstöä myös irtisanotaan. THL, Metla, Trafi… Mikä virasto on seuraava?  Monet virastot kärsivät liian vähäisestä rahoituksesta. Kun valtiolla työskentelevien palkat eivät aiemminkaan ole olleet erityisen kilpailukykyisiä, nyt houkuttelevuutta vähentää se, että työpaikkojen pysyvyys on epävarmaa. Edes tuottavuus ei parane; tuottavuus ei voi nousta, jos vain vähennetään tekijöitä, muttei tehtäviä.

 

Jäljelle jääneen henkilöstön jaksaminen on koetuksella. Jatkuvat muutokset vievät aikaa perustehtäviltä ja entinen työmäärä jää yhä pienemmän joukon harteille. Seurauksena ei voi olla muuta kuin pako valtiosektorilta ja ongelmia tulevissa rekrytoinneissa. Korjaavat toimenpiteet on tehtävä nopeasti. Muuten valtio on lähitulevaisuudessa suurissa vaikeuksissa hankkiessaan ammattitaitoista työvoimaa.

 

 

Lisätietoja: puheenjohtaja Elina Moisio, puh. 040 575 5988

 

 

SVAL ajaa yli 10 000 yhteiskuntatieteilijän etuja työmarkkinoilla

Suomen Valtiotieteilijöiden Liitto SVAL ry:n jäsenkunta työskentelee hallinnon, talouden, tutkimuksen, koulutuksen sekä viestinnän esimies- ja asiantuntijatehtävissä. SVAL on Akavan jäsenjärjestö. Lisätietoja SVAL:sta löydät osoitteesta www.sval.fi.

 


Palaa otsikoihin