12.6.2012 10.53
Akavan opiskelijat: Kansainvälistyminen on huomioitava nykyistä laajemmin koulutus- ja työmarkkinoilla
Akavan opiskelijat ovat julkaisseet kansainvälisen toiminnan asiakirjan, jonka tarkoituksena on tuoda näkyväksi Akavan opiskelijoiden kansainvälinen toiminta ja siihen liittyvä edunvalvonta. Asiakirjassa tuodaan myös esille opiskelijoiden kansainväliset yhteistyöverkostot.
– Kansainvälinen toiminta on keskeinen osa opiskelijoiden edunvalvontaa, sillä suomalaiseen työelämään ja korkeakouluopiskelijoihin vaikuttavia päätöksiä tehdään yhtä enemmän Suomen ulkopuolella, toteaa Akavan opiskelijavaltuuskunta AOVAn varapuheenjohtaja ja kansainvälisistä asioista vastaava Tiina Lehto.
Akavan opiskelijoiden mukaan kansainvälistyminen on huomioitava nykyistä laajemmin koulutus- ja työmarkkinoilla. Esimerkiksi ulkomailla opiskelleiden suomalaisten sekä kansainvälisten opiskelijoiden ja maahanmuuttajien osaamista on hyödynnettävä työmarkkinoilla nykyistä ennakkoluulottomammin.
– Suomeen tulevat ulkomaalaiset opiskelijat ovat työmarkkinoilla altavastaajan asemassa työnantajien asenteiden vuoksi. Suomeen opiskelemaan tulevien potentiaali työntekijöinä olisi tunnistettava paremmin. Lisäksi suomalaisten opiskelijoiden ulkomailla hankkimat tutkinnot tulisi tunnistaa ja tunnustaa nykyistä paremmin Suomen työmarkkinoilla, painottaa Lehto.
Akavan opiskelijat haluavat kannustaa ammattiliittoja panostamaan englanninkieliseen materiaaliin.
– Suomeen tulevat opiskelijat ja maahanmuuttajat eivät välttämättä tunne työelämän oikeuksia sekä suomalaista ammattiyhdistysjärjestelmää. Englanninkielinen materiaali auttaa sopeutumaan työelämään ja edistää järjestäytymistä, sanoo Akavan opiskelija-asiamies Elina Havu.
Akava on Suomen johtava opiskelijoiden työmarkkinajärjestö. Akavan opiskelijat on lähes 108 000 korkeakouluopiskelijan yhteisö, jonka äänenä Akavan opiskelijavaltuuskunta AOVA toimii. AOVA ajaa korkeakouluopiskelijoiden etua toimimalla aktiivisena ja aloitteellisena yhteiskunnallisena keskustelijana.
Lisätietoja:
Akavan opiskelijavaltuuskunta AOVAn varapuheenjohtaja Tiina Lehto, tiina.lehto(at)akava.fi
Akavan opiskelija-asiamies Elina Havu, puh. 050 341 4871, elina.havu(at)akava.fi
Palaa otsikoihin