Akavan pääsivuille Ι Tekstiversio Ι Palaute Ι Tekstin koko: Pienennä Suurenna
 

rss Opiskelijatoiminnan ajankohtaista

20.12.2011 10.59

Akavan opiskelijat tyytymättömiä korkeakoulujen työelämäyhteyksien kehittämiseen

Akavan opiskelijat ovat pettyneitä koulutuksen ja tutkimuksen kehittämissuunnitelman kirjauksiin korkeakoulujen työelämä- ja uraohjauksesta. Viime viikolla valtioneuvostossa hyväksytyssä suunnitelmassa keskitytään siihen, millaista työelämäohjausta toisen asteen koulutuksen on tarjottava. Sen sijaan korkeakoulujen työelämäohjaus on jätetty lähes huomiotta.

– Korkeakouluopiskelijat tuntevat jääneensä tässä asiassa sivustakatsojiksi. Työelämäohjaukseen on kiinnitettävä enemmän huomiota myös korkeakouluissa. Tällä hetkellä opiskelijoille tarjotaan ura- ja rekrytointipalveluja, mutta resurssit ovat täysin alimitoitettuja tarpeeseen nähden, toteaa Akavan opiskelijavaltuuskunta AOVAn puheenjohtaja Ted Apter. 

Koulutuksen ja tutkimuksen kehittämissuunnitelmassa luvataan, että jokaiselle opiskelijalle turvataan laadullisesti tasavertaiset koulutusedellytykset ja opiskelijapalvelut koulutuspaikkakunnasta riippumatta. 

– Kuinka tämä lupaus lunastetaan, kun lisärahoitusta ei ole luvassa ja varsinkin ammattikorkeakoulut joutuvat leikkaamaan menojaan rajusti, Apter ihmettelee.

Akavan opiskelijat vaativat ministeriöltä nyt enemmän tekoja ja vähemmän lupauksia. Puheenjohtaja Apter esittää ministeriölle konkreettisia toimenpiteitä. 

– Työelämätaitoihin perehtyminen on saatava kaikille pakolliseksi osaksi opintoja ja korkeakoulujen on tiiviistettävä yhteistyötä paikallisen elinkeinoelämän kanssa. Näillä toimenpiteillä työelämä ja työelämän pelisäännöt tulevat opiskelijoille tutuksi jo opiskeluaikana.

Akavan opiskelijat kiittävät koulutuksen ja tutkimuksen kehittämissuunnitelmaa yhteyksien parantamisesta järjestöihin ja opetustoimen henkilöstökoulutuksen lisärahoituksesta. On tärkeää, että järjestöille annetaan mahdollisuus esitellä toimintojaan opiskelijoille. Opetushenkilöstön koulutukseen panostaminen on oleellista, jotta heillä olisi nykyistä enemmän valmiuksia tarjota esimerkiksi työelämätietoutta opiskelijoille.

Akavan opiskelijat vaativat myös opiskeluaikaisten töiden tunnustamista osana yksilön kehittämistä ja työurien pidentämistä. Tämän lisäksi Akavan opiskelijat vetoavat korkeakouluihin työelämään valmentavien opintojen järjestämiseksi ja niiden laadun takaamiseksi.


Lisätiedot:
Akavan opiskelijavaltuuskunta AOVAn puheenjohtaja Ted Apter, puh. 050 341 4914, ted.apter@akava.fi
 
Akava on Suomen johtava opiskelijoiden työmarkkinajärjestö. Akavan opiskelijat on yli 102 000 korkeakouluopiskelijan yhteisö, jonka äänenä Akavan opiskelijavaltuuskunta AOVA toimii. AOVA ajaa korkeakouluopiskelijoiden etua toimimalla aktiivisena ja aloitteellisena yhteiskunnallisena keskustelijana. 


Palaa otsikoihin



Kysyttävää kesätöistä? Kesäduuni-info auttaa! 


Akavan, SAK:n ja STTK:n maksuton Kesäduuni-info palvelee kaikkia kesätyöntekijöitä 2.5.-24.8. välisen ajan numerossa 0800 179 279 (ma–pe klo 9–15). 

Neuvontaa saa myös nettilomakkeen kautta. 

Tykkää meistä myös Facebookissa ja osallistu kesätyöaiheisiin keskusteluihin! 

kesaduunikortti

Valppaana työelämässä -opas

Valppaana työelämässä  092011 kansi


Akavalainen-lehti

Akavalainen-lehti on luettavissa verkkojulkaisuna. Ajankohtaista asiaa työmarkkinoilta, työelämästä ja opiskelijatoiminnasta - siirry siis lukemaan lehti!
akavalainen lue
Tutustu myös muihin Akavan verkkojulkaisuihin alla olevasta linkistä.
Akavan verkkojulkaisut