Opiskelijatoiminnan ajankohtaista
Akavan Työelämäkiertue 2012 on Oulun yliopistolla 4.4.
Akavan Työelämäkiertue saapuu keskiviikkona 4.4. Oulun yliopistoon Linnanmaan kampukselle.
Kiertue vierailee kevään aikana yli 20 korkeakoulussa eri puolella Suomea. Kiertueella Akava ja sen jäsenliitot välittävät opiskelijoille tietoa muun muassa kesätyöstä, työharjoittelusta ja osa-aikatyöstä. Kiertueen teemana on tänä vuonna tasapuolinen työelämä.Löydät meidät ja ständimme Oulun yliopiston Linnanmaan kampuksen keskusaulasta Pentti Kaiteran katu 1:stä. Ständi on kiertuepisteessä keskiviikkona 4.4. kello 9.30–14.30.
Kevään kiertue keskittyy erityisesti kesätyöasioista tiedottamiseen, joten tule paikalle noutamaan oma Kesätyöoppaasi! Lisäksi saat tietoa opintojen ohella tehtävästä työstä, korkeakouluharjoittelusta ja valmistumisen jälkeisestä työllistymisestä. Korkeakoulun työntekijät voivat myös tavata Akavan ja akavalaisten liittojen edustajia kiertueella.
Kiertueella on tarjolla tietoa myös järjestäytymisen eduista. Akavalaisten liittojen tehtävä on vastata opiskelijoiden kysymyksiin, kohentaa työelämän olosuhteita sekä antaa tukea ja turvaa läpi työelämän. Liittyä kannattaa siis jo opiskeluaikana! Tietoa opiskelijoille antavat akavalaisten liittojen opiskelijatoiminnan aktiivit.
Lisätietoja kiertueesta osoitteessa:
www.akava.fi/tyoelamakiertue
Tervetuloa mukaan kiertueelle!
Lisätietoja:
Veikka Kuusisto
Opiskelijatoiminnan kenttäasiamies, Akava
050 383 1497
veikka.kuusisto(at)akava.fi













