Opiskelijatoiminnan ajankohtaista
24.2.2010 10.45
Opiskelijajärjestöt: välivuodet vähemmäksi, jotta työurat pitenisivät alkupäästä!
Me opiskelijavaikuttajat olemme miettineet keinoja työurien jatkamiseen lähes kolmella vuodella. Nuorten pääsyä opiskelemaan ripeästi on helpotettava, opintojen ohjausta tehostettava ja tietoa työelämästä annettava nykyistä aiemmin ja tehokkaammin. Hyvinvoivasta opiskelijasta tulee hyvinvoiva työntekijä.
Varusmiespalveluksen ajat on sovitettava yhteen lukukausien kanssa, järjestettävä varuskuntiin tenttimahdollisuuksia sekä kotiutumisen yhteyteen ohjausta opintoihin tai töihin siirtymiseen.Korkeakoulujen sisäänottoa täytyy tasata syksyn ja kevään välillä. Lisäksi on luotava alakohtaiset valtakunnalliset pääsykokeet, jotka painottavat hakijoiden soveltuvuutta alalle.
Kesälukukausina on oltava tarjolla riittävä määrä mielekkäitä kursseja. Opinnot tulee voida suorittaa monimuoto-opiskeluna.
Tutkintoon sopiva aikaisemmin hankittu osaaminen on tunnustettava reilusti.
Oppilaitosten on varmistettava, että opiskelijat pystyvät suorittamaan opintonsa tavoiteajassa.
Lisäksi oppilaitosten valintaprosesseja on joustavoitettava niin, että yhä useampi nuori pääsisi kerralla opiskelemaan omaa alaansa. Opintojen ajaksi opiskelijalle on taattava nykyistä parempi taloudellinen tuki. Erityisesti tulee parantaa opiskelijoiden jaksamista ja opiskelukykyä – nämä termit ovat jo kauan olleet kaikille tuttuja työelämässä, ja nyt niitä on alettava soveltaa täysillä myös opiskelijoihin.
Työurien pidentämisessä, varsinkin alkupäästä, puhutaan nuorten elämän ja uran mahdollisuuksista. On tärkeää, että niistä huolehditaan, ettei luoda syrjäytyvää osaa väestöstä.
Terveisin: 600 000 tulevaisuuden työntekijää ja veronmaksajaa
Tiedote on julkaistu opiskelijajärjestöjen yhteisessä tiedotustilaisuudessa keskviikkona 24.2.2010 kello 9–10 Helsingin Vanhan ylioppilastalon Galleria-salissa.
Lisätietoja:
Akavan opiskelijavaltuuskunta AOVA – puheenjohtaja Tuomas Meriniemi tuomas.meriniemi(at)akava.fi, 050 538 5482
Yhteystiedot:
Suomen lukiolaisten liitto SLL – pj. Teppo Säkkinen teppo.sakkinen(at)ukio.fi, 045 129 6812
Ammattiin Opiskelevat – SAKKI – pj. Susanna Haapalainen, susanna.haapalainen(at)sakkinet.fi, 050 337 4650
Suomen Opiskelija-Allianssi OSKU – pj. Sami Hänninen, sami.hanninen(at)osku.info, 050 406 3543
Finlands Svenska Skolungdomsförbund FSS – pj. Alina Böling, alina.boling(at)skolungdom.fi, 044 277 8669
Suomen ylioppilaskuntien liitto SYL – pj. Matti Parpala, matti.parpala(at)syl.fi, 044 906 5007
Suomen ammattikorkeakouluopiskelijakuntien liitto SAMOK – pj. Simo Takanen, simo.takanen(at)samok.fi, 050 389 1000
Opiskelijoiden liikuntaliitto OLL – pj. Kaisa Myllylä, kaisa.myllyla(at)oll.fi, 044 780 0211
Akavan opiskelijavaltuuskunta AOVA – pj. Tuomas Meriniemi, tuomas.meriniemi(at)akava.fi, 050 538 5482
STTK-Opiskelijat – pj. Saku Jokisalo, pj.opiskelijat(at)sttk.fi, 040 548 7938










