Maailman tuulia - uutisia kansainvälisestä toiminnasta
12.2.2010 16.00
Urheilualan välinevalmistajien meno tökkii reilun pelin tiellä
Kansainvälisen Play Fair -verkoston selvitys osoittaa, että kilpajuoksu alempien palkkojen ja kiristyvän työtahdin perässä jatkuu urheilualan merkkiyhtiöiden tuotantoketjussa Vancouverin talviolympialaisten käynnistyessä. Selvitys vertailee merkkiyhtiöiden suorituksia alan eettisyyden parantamisessa. Esimerkiksi Suomen Vancouverin-olympiajoukkueen varustajiin kuuluva Asics ei vastannut kysymyksiin lainkaan tai ei ole vielä ratkaissut kantaansa. Muillakin suuryhtiöillä on varaa parantaa tuloskuntoaan tuotannon eettisyydessä.
Adidas, Nike, Puma ja viisi muuta tunnettua urheilubrändiä kertoivat verkoston laajassa kyselyssä, miten ne ovat ryhtyneet kohentamaan tuotantoketjunsa työoloja ja raivaamaan esteitä eettisyyden tieltä. Tutkijat antoivat vastausten perusteella yhtiöille erivärisiä rintanappeja sen mukaan, miten ne olivat ottaneet onkeensa aiempien raporttien suositukset.Edistyksestä kertovia vihreitä nappeja keräsi eniten Adidas ja vähiten Mizuno, jolle ei kertynyt yhtään vihreää nappia. Heikoimmin vertailussa pärjännyt Mizuno sai yhtä lukuun ottamatta kaikista vastauskohdista punaisen napin, joka kertoo yhtiön kieltäytyneen toteuttamasta Play Fair -verkoston suosituksia.
Yksikään yhtiö ei selvinnyt vertailusta ilman punaisia nappeja. Eniten niitä kertyi suosituksista, joiden mukaan yhtiöiden olisi pitänyt sitoutua elämiseen riittävän palkan (Living Wage) maksamiseen tuotantoketjussa. Useimmat yhtiöt eivät myöskään olleet valmiita vaatimaan sopimusvalmistajiltaan, että niiden pitää sallia ammattiliiton pääsy tehtaalle.
Vastanneista yhtiöistä Adidas on ollut pitkään Suomen Palloliiton yhteistyökumppani. Vertailun hännänhuippu Mizuno oli Helsingissä 2005 järjestettyjen yleisurheilun MM-kisojen pääsponsoreita. Asics joka on yksi Suomen Vancouverin-olympiajoukkueen varustajista puolestaan sai ainoana kyselystä pelkkää harmaata. Harmaa nappi ilmaisee, että yhtiö ei vastannut kysymyksiin lainkaan tai ei ole vielä ratkaissut kantaansa.
Neljä estettä ylitettävänä
Play Fair -verkoston tuore kysely perustui Pekingin kesäolympialaisten alla keväällä 2008 julkaistuun laajaan tutkimusraporttiin, jonka otsikkona oli "Clearing the Hurdles" – Yli esteiden. Raportti paljasti, että ala-arvoiset olosuhteet ja nälkäpalkat ovat edelleen yleinen käytäntö urheiluvaatteita ja -välineitä valmistavassa teollisuudessa, vaikka joitakin edistysaskeleita olikin näkyvissä.Raportti luetteli neljä tärkeintä estettä, jotka urheiluyhtiöiden on pystyttävä ylittämään tehdäkseen omasta tuotannostaan eettisesti kelvollista:
- työntekijöiden järjestäytymis- ja neuvotteluoikeuden rajoitukset,
- järjestelmällinen ja laaja pätkä- ja vuokratyön käyttö,
- yht’äkkiset tuotannon siirrot ja tehtaiden sulkemiset sekä
- nälkäpalkat.
Play Fair -verkoston ja tutkimusraportin takana ovat ay-liikkeen maailmanjärjestö ITUC, tekstiili ja vaatetusalan kansainvälinen ammattiliitto ITGLWF, kansainvälinen Clean Clothes -kampanja sekä kanadalainen Maquila Solidarity Network. Suomesta verkostoon kuuluvat kaikki kolme ammatillista keskusjärjestöä, Toimihenkilöunioni, Teollisuusalojen ammattiliitto, Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK sekä Reilun kaupan puolesta Repu.
Lisätietoja ja yhtiöiden vastaustaulukko SASKin nettisivuilla osoitteessa http://www.sask.fi










