Aktuellt
13.04.2012 16:15
Jämställdhetsombudet: Vi måste arbeta för jämställdheten
Jämställdhetsombud Pirkko Mäkinen anser att Finland är ett föregångarland i fråga om jämställdhet, som t.ex. den internationella pressen gärna skriver om. Hon intervjuades för tidningen Akavalainens nyaste nummer som kom ut i dag.
– Jämställdheten har alltid haft ett centralt värde i Finland. Vi måste fortsätta arbeta för jämställdheten så att vi även i framtiden kan vara stolta, konstaterar Mäkinen.Jämställdhetsombudets byrå kontaktas oftast i diskrimineringssituationer i anslutning till arbetslivet. Mäkinen berättar att misstankar om diskriminering till följd av graviditet och familjeledigheter fortfarande är beklagligt vanliga, trots att en lag som förbjuder diskriminering varit i kraft sedan länge.
Ärendet löser sig ofta så att man från ombudets byrå ringer arbetsgivaren och berättar vad jämställdhetslagen säger om situationen. Därefter tänker arbetsgivaren ofta om och återtar sitt beslut. Om anvisningarna och råden inte leder till några åtgärder måste den berörda personen överväga om man vill föra ärendet vidare.
– Beslutet underlättas om man har stöd från det egna fackförbundet. Förbundet ger hjälp i förhandlingarna och medlemskapet täcker eventuella rättegångskostnader. Vi ger därför rådet att man ska kontakta förbundet om det ser ut att handla om ett lagstridigt förfarande.











